Złomowanie samochodów

Jeżeli z jakichś przyczyn nie możemy użytkować samochodu, to warto go wyrejestrować. Po to aby nie płacić składki za ubezpieczenie OC. Jeżeli nasz samochód nie nadaje się już do eksploatacji. To możemy go oddać do stacji demontażu albo punktu zbierania pojazdów. Ważne jest, żeby stacja była legalna, czyli posiadała zezwolenie marszałka województwa. Zasady związane ze złomowaniem aut reguluje Ustawa. Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przepisy dotyczące kasacji pojazdów mówią, że demontaż pojazdów poza stacjami jest nielegalny. Od 10.000 do 300.000 zł kary można dostać np. za usuwanie z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów. Lub niebezpiecznych substancji na własną rękę.


Co jest potrzebne żeby zezłomować samochód?


Wraz z samochodem do Stacji Demontażu Pojazdów musimy dostarczyć:

 • dowód rejestracyjny;
 • kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
 • tablice rejestracyjne;
 • umowę kupna jeżeli samochód został zakupiony a nie przerejestrowany;
 • czytelny numer VIN.

Czy można złomować każde auto?

złomowanie autW przypadku, zgubienia dowodu rejestracyjnego trzeba zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji po zaświadczenie o rejestracji. Bez tego nie zezłomujemy auta. Jeśli nasz samochód uległ awarii której usunięcie jest nieopłacalne. Bądź jest uszkodzony w inny sposób, legalną opcją pozbycia się go, jest oddanie do licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Możemy oddać swój pojazd także gdy jego wartość jest mała i wiemy że raczej nikt się nie zainteresuje odkupieniem go od nas. Wycofanie samochodu osobowego z ruchu poprzez złomowanie aut w jednej ze Stacji Demontażu Pojazdów jest legalną i słuszną formą pozbycia się go. Ominięcie tej procedury grozi karami finansowymi i konsekwencjami prawnymi. Samochód czy inny pojazd przeznaczony do złomowania musi być w miarę kompletny. Podstawową sprawą jest waga, która nie może być mniejsza niż 90 proc. masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Ile dostaniemy za złomowanie samochodu?

Na ogół cena jaką możemy otrzymać za tą usługę wynosi od 300 do 600 złotych za samochód. Pamiętaj że każdy brakujący kilogram masy pojazdu zapisany w dowodzie rejestracyjnym skutkuje zmniejszeniem jego wartości. Opłata nie może być wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram. Zazwyczaj są to koszta 1 zł za każdy brakujący kilogram. Jeśli jednak samochód jest niekompletny i waży o 10% mniej niż wskazuje waga widniejąca w dowodzie rejestracyjnym. Wówczas dozwolone jest pobieranie opłaty wysokości 10 zł za każdy brakujący kilogram. Po zdaniu samochodu stacja wydaje nam stosowne zaświadczenie. Aby móc wyrejestrować pojazd, musimy posiadać zaświadczenie od Stacji Demontażu Pojazdów, oraz.:

 • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu;
 • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN. Lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do Stacji Demontażu Pojazdów;
 • dowód rejestracyjny;
 • kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
 • tablice rejestracyjne.


W terminie 30 dni od demontażu trzeba złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Fakt wyrejestrowania auta powinniśmy także zgłosić w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. W którym pojazd miał wykupioną polisę OC.

Punkt złomowania pojazdów ma również swoje obowiązki, o których warto wiedzieć. A są to:

 • przyjęcie auta wyłączonego z eksploatacji posiadającego numer VIN. Lub numer nadwozia, podwozia bądź ramy;
 • unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych;
 • wydanie nam oświadczenia o unieważnieniu wyżej wymienionych dokumentów. Oraz zaświadczenia potwierdzającego zezłomowanie pojazdu;
 • wysłanie w ciągu 7 dni egzemplarza zaświadczenia o demontażu samochodu do wydziału komunikacji urzędu gminy. W którym została dokonana ostatnia rejestracja danego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *